26 Lutego
2016

Nowoczesna ginekologia - powiększenie warg sromowych większych

GINEKOLOGIA ESTETYCZNA- ZABIEGI WOLUMETRYCZNE Ginekologia estetyczna to grupa mało inwazyjnych zabiegów wpływających na funkcjonalność narządu rodnego, jego estetykę oraz wzrost satysfakcji z życia intymnego. Zabiegi ginekologii estetycznej mogą podnieść komfort życia i usunąć uciążliwe problemy, które są czasem lekceważone w gabinetach lekarskich.

Do nowoczesnych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej należą zabiegi laserowe oraz wypełnianie i rewitalizacja zewnętrznych narządów płciowych. Powiększenia warg sromowych większych można dokonać za pomocą transferu autogenicznej tkanki tłuszczowej (z brzucha, bioder bądź ud) lub przy zastosowaniu kwasu hialuronowego.

 

Powiększanie warg sromowych większych jest jednym z podstawowych zabiegów ginekologii estetycznej.

Wraz z wiekiem nieuchronnie tracimy gęstość i jędrność skóry nie tylko na twarzy ale również w okolicach intymnych. Wiele pacjentek w wieku okołomenopauzalnym skarży się na częste infekcje pochwy, związane nie tylko z atrofią błony śluzowej pochwy i zmniejszonym stężeniem hormonów płciowych ale również z zanikiem warg sromowych większych, stanowiących naturalną barierę, zamykających wejście do pochwy. Dodatkowo suchość pochwy stwierdzana u około 20% kobiet również przyczynia się do obniżonego komfortu pacjentek. Atrofia warg sromowych większych to zanik lub zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w warstwie podskórnej tej okolicy. Przyczyną może być już wcześniej wspomniany okres przekwitania jak również przyczyny genetyczne. Największy dyskomfort z tego powodu odczuwają kobiety aktywne – jeżdżące konno, rowerem, gdyż dochodzi do bolesnych obtarć tej okolicy. Kolejnym, ale rzadszym wskazaniem do tego zbiegu jest znaczna asymetria warg sromowych i związany z tym dyskomfort psychiczny pacjentki. Równie często zabieg ten wykonywany jest u pacjentek jednoczasowo z labioplastyką warg sromowych mniejszych, tym samym uzyskując lepszy efekt kosmetyczny i wizualny.

 

Powiększanie warg sromowych większych implantem z kwasu hialuronowego

Na polskim rynku dostępna jest  pierwsza na świecie linia resorbowalnych implantów stworzonych na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego pod nazwą Desirial. Unikalny skład uzupełniony dodatkiem naturalnego antyoksydantu – mannitolu – powoduje przedłużone działanie substancji a tym samym zapewniają bardziej długotrwałe efekty zabiegu. Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem, który wchodzi w skład skory i tkanki łącznej wszystkich organizmów żywych. Dlatego tez można uzyskać efekt wypełnienia i ujędrnienia tkanek, jednocześnie z minimalnym ryzykiem działań niepożądanych z uwagi na rzadkie ryzyko uczuleń.

DESIRIAL® jest usieciowanym kwasem hialuronowym NaHA IPN-Like o stężeniu19 mg/g z dodatkową zwartością mannitolu. Natomiast DESIRIAL® PLUS jest adekwatnym produktem ale z większą zawartością kwasu hialuronowego (21mg/g).

Iniekcje z  kwasu hialuronowego  przywracają naturalną objętość skóry, a także jej nawilżenie. Dodatkowo indukują fibroblasty do syntezy kolagenu poprzez nacisk mechaniczny.

Wypełniacz jest produkowany w oparciu o opatentowaną technologii IPN-Like, mającą zapewnić długoterminowe wypełnienie i nawilżenie. Technologia ta opiera się na wzajemnym przenikaniu się sieci wysokooczyszczonego kwasu hialuronowego, co daje obraz sieci z większą odpornością na działanie hialuronidazy i wolnych rodników, z jednoczasowym ułatwieniem wstrzykiwania do warstwy skóry właściwej. Dodatkowo żel połączony jest z mannitolem, który jest naturalnym przeciwutleniaczem. Powoduje neutralizację rodników hydroksylowych, które mogłyby uszkadzać strukturę kwasu hialuronowego.

 

Ginekologia estetyczna - zabiegi  wolumetryczne - WSKAZANIA

• chęć poprawy estetyki sromu;

• niedostateczne nawilżenie pochwy;

• współistniejące podrażnienia powodujące świąd i dyskomfort;

• skłonność do zaniku warg sromowych większych;

• uczucie napięcia i pieczenia;

• wulwodynia.

 

Ginekologia estetyczna – zabiegi wolumetryczne – PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywny stan zapalny pochwy i sromu, choroby skórne tej okolicy, wcześniejsze uczulenie na kwas hialuronowy, oraz choroba nowotworowa. Należy również dokładnie ocenić stan psychiczny pacjentki oraz rozwiać jej niemożliwe do zrealizowania oczekiwania.

 

Opis zabiegu ginekologii estetycznej - powiększania warg sromowych

Zabieg polega na odkażeniu skóry sromu i znieczuleniu nasiękowym miejsc wprowadzenia kaniuli. Po wykonaniu nakłucia igłą kaniula jest wprowadzana w obszar tkanki podskórnej wargi sromowej większej począwszy od jej dolnego bieguna a następnie symetrycznie, zwykle objętością 1ml/stronę wykonuje się ich powiększenie. Zabieg trwa średnio około 15-20min i jest prawie bezbolesny dla pacjentki.

Zabieg skutkuje uzyskaniem prawidłowego nawilżenia środkowych i głębokich warstw skóry właściwej , zwiększeniem jej  objętości, wypełnienie warg i odtworzenie ich symetryczności. Korzystny jest fakt, że efekt zabiegu jest natychmiastowy i zauważalny przez pacjentkę, narastając w ciągu kolejnych 2 tygodni, na skutek chłonięcia wody. Zazwyczaj przez okres 1-2 lat nie ma potrzeby powtarzania zabiegu. Ograniczenia dla pacjentki na okres pozabiegowy są nieznaczne – powinna ograniczyć nacisk na krocze przez okres około 2 tyg, co oznacza rezygnację z jazdy konnej, rowerem lub noszenie bardzo obcisłej bielizny bądź spodni.

 

ZWIŃ