5 Lutego
2015

Co wiemy o kwasie hialuronowym?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka, w największych ilościach w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Jego rolą jest wiązanie wody w organizmie. W czasie doby rozpada się około 30% jego cząsteczek a na ich miejsce powstają nowe. Niestety z wiekiem jego ilość zmniejsza się, co powoduje degenerację tkanek. Jego ubytek w skórze objawia się jej wiotkością i wystąpieniem zmarszczek.

 

Od kiedy jest znany kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy został odkryty w 1934 roku przez amerykańskich naukowców, dopiero w 1980 roku trafił do zastosowań w medycynie, a  w medycynie estetycznej jest stosowany od 20 lat. Jego podstawową właściwością jest higroskopijność (wiązanie cząsteczek wody).

Współcześnie używany do zabiegów medycyny estetycznej kwas hialuronowy jest wytwarzany przez zmodyfikowane genetycznie bakterie z rodzaju Streptococcus equi. Powstający w procesie technologicznym kwas musi być dokładnie oczyszczony a następnie usieciowany (zagęszczony tak, że jego cząsteczki tworzyły konglomeraty). Im większy stopień usieciowienia tym dłużej kwas hialuronowy utrzyma się w skórze. Niemniej jednak wtedy jego zastosowanie to wypełnianie ubytków tkankowych. Kwas mniej usieciowany stosowany jest do nawadniania tkanek.

 

Kwas hialuronowy zastosowanie w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowanym w wielu zabiegach medycyny estetycznej preparatem. Jest używany w mezoterapii igłowej, zabiegach wypełniania zmarszczek i bruzd (zmarszczki na czole, wokół oczu, „dolina łez”, zmarszczki wokół ust), zabiegi powiększania i rewitalizacji ust oraz modelowania owalu twarzy.

 

Czy są przeciwskazania do stosowania kwasu hialuronowego?

Nie zaleca się stosowania kwasu hialuronowego w czasie ciąży i karmienia piersią, gdyż nie ma badań na temat jego wpływu na płód.

 

Czy kwas hialuronowy może być stosowany przez alergików?

Nie ma informacji na temat interakcji kwasu hialuronowego z lekami czy innymi substancjami. Niemniej jednak kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne.

ZWIŃ